Keratin Nedir?

0
147

Genel Bakış

Keratin saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan bir protein türüdür. Keratin ayrıca iç organlarınızda ve bezlerde de bulunabilir. Keratin, vücudunuzun ürettiği diğer hücrelere göre çizilmeye veya yırtılmaya daha az eğilimli koruyucu bir proteindir. 
Keratin hayvanların tüylerinden, boynuzlarından ve yünlerinden elde edilmekte ve saç kozmetiklerinde bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Keratin saçın yapısal yapı taşı olduğundan, insanlar keratin takviyelerinin, ürünlerinin ve tedavilerinin saçlarını güçlendirmeye ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

Faydaları ve Sonuçları 

Saçında keratin kullanan kişiler, saçlarının daha pürüzsüz, yumuşak ve daha kolay şekillendirebildiğini söylüyorlar. Etkiler, saçınızın başlangıçta sağlıklı olup olmamasına, saçınızın doğal kalınlığının ne olduğuna ve ne tür bir keratin tedavisi kullandığınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik göstermektedir. Keratin, saç tellerinizin yüzeyini kaplayan hücreleri yumuşatarak etkisini gösterir. Saç derisinde ve saç tellerinde bulunan hücreler keratini emerek saçların dolgun ve parlak görünmesini sağlar. Keratin ayrıca kıvırcık saçların daha az kıvırcık, şekillendirme açısından daha kolay ve daha düz görünmesine de katkı sağlamaktadır.

Yöntemler ve Uygulama Şekilleri

Salonlarda uygulanan keratin tedavileri

Bu tip bakımların profesyonel bir şekilde uygulanmasının büyük önemi bulunmaktadır. Ancak keratin bakımının, özellikle boya gibi kimyasal işlemlerle aşırı yıpranmış, kırılgan yapıya sahip saçlarda yüksek ısı ile sabitlenerek uygulanması saçın kopması ve kırılması gibi olumsuz etkiler de yaratabilmektedir.

Brezilya keratin tedavisi (fönü) olarak da adlandırılan bu yöntem birkaç adım içerir. Stilistler, üç aya kadar kıvırcık, dalgalı ve yönetilemez saçları pürüzsüz ve parlak hale getirebileceğini iddia etmektedir.

Salonda saçlarınızın yıkanması , fön ile kurutulması arkasından saçlarınıza formaldehitli keratin kremi sürülmesi ve yüksek ısı ile düzleştirilmesi anlamına gelir. Bu işlem uygulandığında, saçınızı birkaç gün kuru tutmanız istenir. Kimyasalların yıkanması için salonu tekrar ziyaret ettiğinizde, güçlendirme ve düzleştirme etkisini ‘ayarlamak’ için başka bir tedavi uygulanır. Bu tedavi yaklaşık 12 hafta sürmektedir.

Keratin serumları, şampuanlar ve saç kremleri 

Keratin serumları, şampuanlar ve saç kremleri salonlardaki keratin uygulamasıyla aynı sonuçları vermez ancak saçlarınızı daha dayanıklı hale getirdiğini, ısı ve saç boyası ile kurumuş saçları onardığını söyleyebiliriz. Araştırmacılar, 2013 yılında keratin aktif bileşenlerinin daha güçlü saç isteyen insanlar için umut verici bir bileşen olduğu sonucuna vardılar.

Keratin takviyeleri 

Hemen hemen her eczane ve sağlık marketlerinde keratin takviyesi bulabilirsiniz. Keratin takviyeleri, toz ve kapsül formlarında gelir. Keratin takviyeleri risksiz değildir. Aşırı kullanılırsa, vücudunuzda çok fazla protein birikmesine neden olabilirler.

Keratin tedavilerinin maliyeti 

Keratin bakımı kullandığı ürünün markasına ve salonunuzun ücret tarifesine göre değişken bir fiyat aralığında güzellik uzmanları tarafından yapılır. Salonlarda uygulanan tedaviler yüksek maliyetlere ulaşabilmektedir.

Bilindiği gibi keratin proteinleri saça kaynak yaparak saçınızda bulunan çukur ve kırık yerlerini rahatlıkla tamir edebilir.

 Fakat bu güzel bakımı etkisiz hale getiren saçlarda daha önceden yapılan herhangi bir saç bakım yağı olmasıdır. Örneğin saçınızda bir hafta öncesinden daha yakın bir zamanda herhangi bir Argan yağı,  Zeytinyağı veya Hindistan Cevizi yağı gibi saçın içine nüfuz eden ve uzun süre saçı nemli tutan bu tür saç bakım yağları saçınızda bulundukça keratin proteinleri yüklemesi yapılırken asla saçınızda istenilen verimi alamazsınız. Mutlaka saçlarımızı bu yağlardan arındırmanız gerekiyor.

Kendinizin evde benzer tedavileri uygulamanız maliyetleri daha aşağı çekecektir. Ancak nasıl uygulanacağını tam olarak bilmiyorsanız bu işlem sizin için riskli olabilir.

Seçenekler : Geçmiş : GeribildirimDonate

SeçeneklerGeç
Seçenekler : Geçmiş : GeribildirimDonate

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here