Meme Kanseri 8 Kadından 1’inde Görülebilir

0
346

Meme kanseri, normal meme dokusunu oluşturan hücrelerin genetik ve çevresel etkenler nedeniyle kontrolsüz büyüme, bölünme ya da anormal damar geliştirme belirtileri ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Meme kanseri kadınlarda ölümlerin ikinci en sık nedendir. Tüm yaşam göz önünde tutulduğunda 8 kadından birinde görülebilir. Yaşla birlikte risk artar. Ancak daha genç insanlarda da görülebilir. Gençlerde görüldüğünde hastalık daha agresif, tedaviye yanıtsız ve hızlı seyirli seyreder. Risk faktörleri; önceki meme kanseri, bazı genetik mutasyonlar, erken menarş (ilk adet), geç menopoz, doğum yapmamış olmak, emzirmemiş olmak,oral kontraseptif ilaç (doğum kontrol hapları) kullanımı, hormon deplasman tedavisi obezite birinci, ikinci derece akrabalarda meme kanseri öyküsüdür.

Belirti vermeyen meme kitlesi en sık başvuru şikayetidir. Eğer memede ağrı varsa kanser daha az olasılıktır. Kanlı meme başı akıntısı meme kanserinin önemli bir işaretidir. Memelerde asimetri ve tek taraflı akıntı olabilir. Meme derisinde değişiklikler ve portakal kabuğu görünümü, hastalığın meme cildini tuttuğunun ifadesi olabilir. Meme ucunda şekil bozuklukları ve içe çekilme gelişebilir. Koltuk altında, köprücük kemiği alt ve üst bölgelerde büyümüş lenf bezleri ele gelebilir. Genellikle iyi huylu meme kitleleri hareketli ve yumuşak olma eğilimindedir. Her kadın ayda bir kez mutlaka kendi memesini kontrol etmelidir. Adetten hemen öncesi veya adet sırasında memelerin  şişmesi ve hassaslaşması normaldir. Fakat başka bir zamanda memede farkedilen değişiklikler hemen doktoruna bildirmelidir.Ayrıca meme kanserin erken teşhis için periyodik doktor muayenesi yapılmalı, mammografi ve ya ultrason çektirmelidir.

Eğer başınıza gelirse unutmayın ki, memede bulunan kitlelerin çoğu iyi huyludur; KANSER DEĞİLDİR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here