Kış Egzaması ile Mücadele

0
626

Egzama, yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir, ancak kış mevsiminde egzama daha çok artar ve beraberinde de bir çok probleme neden olur.

Egzama veya atopik dermatit, kronik bir deri hastalığıdır. Egzamanız varsa, şiddetli kaşıntı (özellikle geceleri), kırmızıdan kahverengimsi-gri renkte kuru ve pullu cilt lekelerine ve patladığında sıvı akan küçük şişlikler gibi belirtilerle başa çıkmanız gerekebilir. Bu belirtiler kışın daha da kötüleşir.

Egzama, dizlerin ve iç dirseklerin veya ön kolların yanı sıra yüz, boyun, bilekler, kafa derisi, kollar, bacaklar, göğüs ve sırt gibi vücudun farklı bölümlerini etkileyebilir.

Kuru kış havası ve kapalı ısıtma sistemleri cildinizi tamamen kurutabilir ve egzama semptomlarında artışa neden olabilir. Diğer nedenler arasında ise; çok kalın giyecekler giyilmesi, sıcak banyolar veya çok kalın yatak örtüsü kullanılması sayılabilir.

Egzama, tahriş edici maddelere, enfeksiyonlara, strese ve bazı alerjenlere maruz kalma sonucu, örneğin toz veya hayvan tüylerinden kaynaklanabilir. Sıcaklıklar düştükçe, birçok insan egzamanın tedavisi için yollar arar ve kuru, kaşıntılı cilt ve rahatsız edici döküntüler ile uğraşmaya başlar.

Neyse ki, egzama ağrılarınızı hafifletmenize ve kış mevsiminin keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilecek birçok basit tedavi ve yaşam tarzı değişikliği vardır. İşte kış egzamasıyla başa çıkmanın ilk 10 yolu

1. Sabit sıcaklığın korunması

Cilt, özellikle kış aylarında ani ısı değişikliklerine tepki verir. Örneğin, soğuk kış günlerinde sıcak bir eve girdiğinizde ya da tam tersi olduğunda, cilt düzgün bir şekilde çalışamaz. Ani sıcaklık değişimi cilt kuruluğuna ve kaşıntı hissine neden olur. Bu da egzama semptomlarını kötüleştirebilir.

Olabildiğince cildin sıcaklığını korumak çok yararlı olur. Her odayı sabit ve konforlu bir sıcaklıkta tutun. 

Kalın bir yorgan yerine bir kaç kat ince yatak örtüsü kullanın, böylece sıcak hissettiğinizde katları teker teker kaldırabilirsiniz. Aynı husus giysileriniz için de geçerlidir. Birkaç kat giyinmek, vücudunuzun ve cildinizin aşırı ısınmasını önlemek için kıyafetlerinizi gerektiğinde çıkarmanıza olanak tanır. 

2. Hava nemlendiricisi kullanın

Nem kışın azalma eğilimindedir. Sıcaklık düştükçe havadaki nem de düşer. Dahası, merkezi ısıtma sistemleri, evin her tarafındaki sıcak havayı artırır ve bu da tüm iç havayı kurutur ve egzama rahatsızlıklarının artmasına neden olabilir.

Evinizi, cildinizin kurumasını önlemek için % 45 ile % 55 arasında bir nem seviyesine sahip, çok sıcak veya çok soğuk olmayan sıcak bir sıcaklıkta tutmalısınız.

Evinizdeki nem çok düşükse, mutlaka bir nemlendirici kullanın. Havadaki nemi artırmaya yardımcı olması için bir nemlendirici satın alabilir veya her odaya sadece bir kap su koyabilirsiniz. Ne kullanmaya karar verirseniz verin, evinizi temiz tutarak küf oluşmasına engel olun.

3. Sıklıkla cilt nemlendiricisi kullanın

Nemlendiriciler yılın her saatinde gereklidir. Ancak kışın kalın bir nemlendirici kullanmanız ve cildinize daha sık uygulamanız gerekir. Doğru nemlendiriciyi kullanmak, egzamanın artması ile başa çıkmanın en iyi yollarından biridir.

Kış aylarında özellikle krem yerine yoğun bir nemlendirici kullanın. Deneyebileceğiniz bir diğer seçenek ise, badem yağıdır ve cildinizi saatlerce nemlendirir.

En çok kuru ve soğuk havaya maruz kalan ellerinizde ve yüzünüzde nemlendiricileri sıklıkla kullanmaya özen gösterin. Kuruluğu önlemek için banyo veya duştan hemen sonra cildinize hala ıslakken nemlendirici veya yağ uygulayın. Cildinizi mutlaka günde bir defadan fazla nemlendirin.

4. Doğru giysiyi seçin

Sıcaklık düştükçe, kat kat giyinme eğilimi içinde oluruz. Soğuktan korumak için şapkalar, eşarplar, eldivenler, kazaklar ve çoraplar gereklidir. Ancak egzamadan muzdarip olanların yünden yapılmış ürünlerden kaçınması gerekir. Yün cildi kurutur, bu da kaşıntıyı artırabilir. Ayrıca, kaba dikişler ve gevşek iplikleri olan herhangi bir şey de aynı etkiyi gösterebilir.

Gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz kadar vücut sıcaklığınızı ayarlamanıza yardımcı olacak kat kat yün giysilerin yerine birkaç kat pamuklu giysi giymeyi deneyin.

Deri bakım ürünlerine alerjisi olanlar da deri eldiven ve deri şapkalardan kaçınmalıdır. Deri veya yün eldivenleriniz varsa, cilt tahrişini azaltmak için bunların altına bir çift ipek eldiven takabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise, cildinizi tahriş ederek egzamanızı kötüleştirebileceği için ıslak kıyafetleri ve ayakkabıları derhal çıkarmalısınız.

5. Sıcak banyoları unutun

A woman getting ready to take a bath.

Kış günlerinde yapılan uzun ve sıcak banyolar ne kadar çekici olursa olsun, yapmamalısınız. Aslında, sıcak banyolar kış egzamasının patlamasının ardında yatan neden olabilir.

Sıcak banyodan gelen ısı cildinizin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir.

Bunun yerine, ılık su kullanın ve banyoları veya duşları daha az sık sık çekin ve zamanı da sınırlayın. Cildinizin banyo yaparken nemi tutmasına yardımcı olmak için suya nemlendirici ürünler ekleyebilirsiniz.

Her ne pahasına olursa olsun sert sabunlardan kaçının; doğal yağları derinizden sıyıracağından kurutur ve egzamanızı daha da savunmasız hale getirir.

Kısa bir banyo veya duş aldıktan sonra cildinizi bir havlu ile ovmayın. Bunun yerine hafif hafif dokundurarak kendinizi kurulayın, sonra nemli haldeyken derinize zeytin veya badem yağı sürün.

6. Yulaf banyosu yapın

Yulaf unu banyosu yapmak soğuk bir kış gününde eğlenceli olabilir ve kaşınmanın azalmasına ve cildin rahatlamasına yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerini yok ederek kuruluğa karşı mücadeleye yardımcı olur ve su kaybını önler, böylece cildiniz daha nemli kalır.

Kaşıntıyı ve ağrıyı ve tahrişi azaltan, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahip kolloidal yulaf ezmesini kullanmak en iyisidir.

  • Sıcak bir küvet suya 1 su bardağı kolloidal yulaf ezmesi dökün.
  • Vücudunuzu bu suda 15 dakika bekletin.
  • Cildinize nemi hapsetmek için ilave olarak nemlendirici uygulayın.
  • Haftada bir veya iki kez bu yatıştırıcı banyoyu uygulayın.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here