Kafurun Bilinmeyen 10 Faydası

0
4636

Adını duymasanız bile, muhtemelen kafurun kokusunu biliyorsunuzdur. Kafur, güçlü kokusunun yanı sıra tıbbi faydası da bulunan Vicks Vaporub’ın en önemli bileşenidir.
Kafur, Asya’ya özgü bir ağaç olan kafur defnesi odununda bulunan mumsu, yakıcı, beyaz veya yarı saydam halde bulunan çok ıtırlı bir maddedir. Asya ülkelerinde geleneksel tıpta çok sık kullanılmıştır.

Küçük gevrek parçalar şeklinde veya uçucu bir yağ formunda bulunan bu madde kafur ağacı özünden elde edilmektedir. Antiseptik, anestezik, anti-inflamatuar, uyarıcı, antiromatik ve sedatif özelliklere sahiptir. Aynı zamanda doğal bir dekonjestan etkiye de sahiptir.

İyileştirici özelliklerinden dolayı kafur günümüzde pek çok sağlık ürününün ana maddesi olarak kullanılmaktadır.

İşte kafurun 10 şaşırtıcı faydası

1. Öksürüğü iyileştirir

Güçlü kokusu sayesinde, göğüs tıkanıklığını giderir, burnun açılmasını sağlar. Aslında, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan birçok ilacın hammaddesi olarak kafur kullanılmaktadır.
4 ya da 5 damla kafur yağı ile 1 çorba kaşığı badem yağını karıştırın. Bu yağ karışımıyla göğsünüzü birkaç dakika hafifçe ovun. İhtiyacınız ölçünde kullanmaya dikkat edin.

Kronik öksürüğün tedavisinde buhar inhalasyonu da çok etkilidir. Bir kase sıcak suya birkaç damla kafur yağı koyun. Göğüs ağrısı ve öksürükten kurtulmak için buharını içinize çekin

2. Sivilceleri iyileştirir

Anti-inflamatuar özelliği sayesinde cildinizdeki iltihap, şişlik ve kızarıklıkların azalmasına yardımcı olur.

 1. 1 fincan sızma hindistan cevizi yağını hava geçirmez bir kavanoz içine koyun.
 2. 1 çay kaşığı kafur yağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Yüzünüzü bir temizlik maddesi ile iyice yıkadıktan sonra, kurutun ve hazırladığınız karışımdan bir miktar aknenin üzerine sürün.
 4. 5 dakika boyunca masaj yaparak deriye nüfus etmesini sağlayın.
 5. Bir gece bırakın.
 6. Ertesi sabah yağı ılık suyla ve bir temizleyici ile yıkayın.

Günde bir kez bunu uygulayın.

3. Burun tıkanıklığını açar

Kafur, tıkalı bir burunu hızla açabilen,  rahatlama sağlayan ve nefes alıp vermeyi kolay ve konforlu hale getiren doğal bir dekonjestandır.

Bir miktar kafur yağını 1 çorba kaşığı ılık hardal yağı ile karıştırın. Nefes almanızı kolaylaştırmak ve daha iyi uyuyabilmek için yatmadan önce göğsünüze, boğazınıza karışımdan bir miktarını hafifçe ovalayarak sürün. Burun tıkanıklığından kurtulmak için günde birkaç kez göğsünüze reçetesiz satılanve rahatça bulabileceğiniz kafur içerikli bir krem sürebilirsiniz.

4. Uçukları iyileştirir

Uçuklar veya ateş nedeniyle oluşan minik su toplamaları oldukça yaygındır, çok bulaşıcıdır ve çok fazla ağrı ile tahrişe neden olur. Uçukları iyileştirmek için kafuru deneyin. Analjezik ve anti-inflamatuar özelliğinden dolayı lezyonların neden olduğu ağrı ve kaşıntıyı geçici olarak gidermede güvenli ve etkilidir.

5. Saç bitlerini yok eder

Kafur, hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanıldığında, saç bitinden kurtulmak için mükemmel bir çaredir. Hindistan cevizi yağı, biti boğacak, kafur da antiparazitik özelliği sayesinde bitin yok edilmesine yardımcı olacaktır.

 1. 1 çorba kaşığı kafur ile 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın.
 2. Özellikle saçlı derinize ve saç köklerine doğru uygulayın.
 3. Bir duş bonesi giyin ve bir gece bu şekilde bırakın.
 4. Ertesi gün saçınızı şampuanla yıkayın.

Bu tedaviyi bir ay boyunca haftada 2 veya 3 defa olacak şekilde tekrar ederek saç bitlerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

6. Kas ağrılarını iyileştirir

 

Her türlü kas ağrısının tedavisinde, kafur, anti-inflamatuar özelliğinden dolayı çok etkilidir. Ağrıyan bölgeye kafur yağıyla masaj yapmak bölgedeki kan dolaşımının düzelmesine yardımcı olur, sertliği azaltır ve bu da hızlı bir iyileşme sağlar.

 1. 1-2 yemek kaşığı ılık zeytinyağının içerisine 5 veya 6 damla kafur yağı karıştırın.
 2. Günde bir veya iki kez etkilenen bölgeye masaj yapın.

Dikkat: Masaj sonucunda ağrılar daha da artarsa masajı bırakın ve mutlaka bir doktora görünün.

7. Çatlayan topukları iyileştirir

 

Çatlaklardan kaynaklanan ağrıların azalmasına yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 1. Bir miktar kafuru ılık suya karıştırın.
 2. Ayağınızı hazırladığınız bu suyun içinde 10 dakika tutun.
 3. Daha sonra topuklarınızı pomza taşıyla ovun.
 4. Onları temiz su ile durulayın ve kurulayın.
 5. Ayak ve topuklarınıza az miktarda Vicks VapoRub (kafur içerir) sürün.

Gece çorap giyerek yatın. Bu tedaviyi her gün tekrarlayın.

8. Nasırları iyileştirir

Güçlü bir antiseptik olması nedeniyle nasırların iyileştirilmesinde , oldukça etkilidir. Kafur yağı cilde hızlı bir şekilde nüfuz eder, bu da daha hızlı bir iyileşmeyi sağlar.

 1. ¼ fincan saf hindistancevizi yağını eriyene kadar bir mikrodalga fırında ısıtın.
 2. 1 yemek kaşığı terebentin yağı ve 2 çay kaşığı kafur yağını ilave edin.
 3. İyice karıştırın ve hazırladığınız ev yapımı kremi soğumaya bırakın.
 4. Ayağınızı ılık suda 5 dakika kadar bekletin ve iyice kurulayın.

Bu ev yapımı kremi nasırın üzerine uygulayın. Bunu günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

9. Sivrisinek ve böcekleri kovar, öldürür

 1. Yarım su bardağı sıcak suyu temiz bir sprey şişesine doldurun. 20 damla kafur yağı ekleyin. Şişeyi iyice sallayarak karıştırın. Böcek ve sivrisineklerin dolaştıkları bölgelere püskürtün.
 2. Birkaç damla kafur yağını soğuk buhar makinesine veya nemlendirici makineye ilave ederek bulunduğunuz ortamdaki sivrisineklerden kurtulabilirsiniz.

10. Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

 

Huzursuz bacak sendromu (HBS) otururken veya bacaklar uzatıldığında; baldır, bacak ve ayaklarda karıncalanma, ağrı, uyuşma ve hareket ettirme ihtiyacı olarak tarif edilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, uyumaya çalıştığınızda kalkıp dolaşma ya da en azından bacakları hareket ettirme isteği uyandırır.

 Rahatsızlıklarınızı azaltmak ve rahatça uyumak için kafuru deneyin. Terapötik ve antispazmodik özellikleri iltihaplanmayı azaltır ve huzursuz bacak semptomlarının azalmasına yardımcı olur.

 1. Ilık zeytinyağına bir miktar kafur yağı ekleyin. Bacaklarınızın her yerine 5-10 dakika masaj yapın. Bunu yatmadan önce her gün tekrarlayın.
 2. Aynı şekilde kafurlu kremde kullanabilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Kafur yağı çok güçlüdür ve cilde doğrudan uygulandığında tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kafuru direk olarak cildinize uygulamak yerine önce mutlaka bir taşıyıcı yağla karıştırın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here