Bal ve tarçının iyileştirici gücü

0
606

Bal ve tarçın karışımının birçok hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Peki bu mucize ikilinin etkileri nelerdir?

Kalp hastalıkları

Her gün kahvaltıda üzerine bal ve tarçın karışımı sürülmüş bir dilim ekmek yiyin. Bu karışım, damarlardaki kolesterol seviyesini düşürür ve kişiyi kalp krizinden korur. Kalp krizi geçirenlerin bile  ikinci bir kalp krizi geçirme riskini azaltmaktadır. Düzenli bal ve tarçın karışımının tüketimi solunum rahatsızlıklarını giderir, kalbi güçlendirir.

Halsizlik

Son yıllardaki araştırmalar, balın içerdiği şekerin, vücudumuz için gerekli enerjinin karşılanmasına önemli ölçüde destek sağladığını göstermiştir. Bal ve tarçın eşit oranda tüketildiği zaman yaşlılarda konsantrasyon ve hareketliliği arttırmaktadır. Araştırmaları yürüten Dr. Milton, sabah ve öğlen en çok halsiz olduğumuz saatlerde, düzenli olarak aç karnına içilen bir bardak ballı tarçınlı suyun enerjiyi artırdığını gözlemlemiştir.

Artrit

Artrit hastalarına, her gün sabah akşam 1 bardak ılık suda eritilmiş 2 çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın içmeleri önerilmektedir. Kopenhag Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalar, doktorların hastalarına kahvaltıdan önce önerdiği ballı tarçınlı suyu bir hafta içtikten sonra, 200 kişiden 73’ünde tamamen ağrıları yok ettiğini ve artrit nedeniyle yürüyemeyen veya hareket edemeyen hastaların büyük çoğunluğunun ağrı hissetmeden yürüyebildiğini göstermiştir.

Kolesterol

2 bardak ılık suda eritilmiş  2 kaşık bal ve 3 çay kaşığı tarçın kanda bulunan kötü kolesterolü %10 düşürmektedir. Aynı artrit hastalarında ki gibi, bu karışım günde 3 kez alındığında , kronik hastalarda bile kötü kolesterolü normal düzeye getirir. Günlük olarak saf bal tüketen insanların benzer şikayetlerine pek rastlanmamaktadır.

İdrar torbası iltihabı

1 bardak ılık suda 1 kaşık bal ve 2 yemek kaşığı tarçını karıştırın. Bu mesanedeki mikropları öldürür.

Saç dökülmesi

 

Saç dökülmesinde saç diplerine ısıtılmış zeytinyağı, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın karışımı uygulayın. 15 dakika bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Sonucunu görmek için 5 dakika bile yeterli olacaktır.

Cilt hastalıkları

Problemli deri bölgesine eşit miktarlarda uygulanan bal ve tarçın karışımı egzema, mantar ve diğer cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Sivilceler

3 yemek kaşığı balı ve 1 çay kaşığı tarçın ile karıştırın. Yatmadan önce sivilcelerinize  sürün ve ertesi sabah ılık suyla durulayın. Düzenli olarak yapın. 2 hafta sonra sivilceler tamamen kaybolur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here