Dişlerinizi temizleyen ve beyazlatan 9 doğal gıda

0
416

Güzel bir gülümseme her şeye bedeldir. Ve daha da güzeli o gülümsemenin arkasında parlak beyaz dişlerinizin olmasıdır. Diş hekimlerine servet harcarken yanı başımızda duran bir çok çözümün farkında bile olmuyoruz.

Miditrend’de dişlerinize faydalı olabileceğini hiç fark etmediğiniz bazı günlük gıdaların mucizevi faydalarını sizlere anlatmak istiyoruz.

9. Sakız değil, peynir:

Peynir de! Bunu tereddüt etmeden hep yapabiliyor musunuz? Yoksa sararmış dişlerinizi gizlemeye çalışırken daima ağzınızı kapatıyor musunuz?

Peynir (cheese) çözümü! Harika bir kalsiyum kaynağıdır, oyuklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar, pH seviyesinin diş sağlığı için çok önemli olduğunu göstermiştir. Peynirin de pH seviyesini yükselttiği ve onu 5.5’in üzerinde tuttuğu tespit edilmiştir. Bu da dişlerin çürüme riskini azaltır.

Bütün sakızlar, dişler için faydalı olan tükürük üretirler. Fakat şekerli sakızlar faydasından daha çok zarar verebilir. Her türlü çene ağrısı veya temporomandibuler bozukluk belirtilerinden (TMD / TMJ) muzdarip kişilerin sakız çiğnemekten kaçınmalarını öneriyoruz.

8. Zerdeçal mı? İlaç mı?

Zerdeçal lekelerinin çıkarılmasının çok zor olduğu, güçlü bir boya maddesi olduğu herkes tarafından çok iyi bilinir. Bu sarı boyalı bitkinin dişlerinizi beyazlatabileceğine inanmak zor değil mi?

Araştırmalar, zerdeçalın sadece diş hijyen problemlerini çözmekle kalmadığını aynı zamanda diş ağrısı, dişeti şişmesi, diş eti iltihabı ve periodontit gibi ciddi diş problemlerini de çözdüğünü kanıtlamıştır. İlaçlar ise geçici bir rahatlama sağlayabilir fakat uzun vadede diş sağlığınıza zarar verebilir. İlaçların aşırı kullanımı, ağız kuruluğu, diş ve diş eti sorunları gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir.

7. Salatalık mı? Limon mu?

Limonun dişleri beyazlattığı ve parlaklık kazandırdığına dair popüler bir inanış vardır. Ancak bir diş hekimine sorarsanız limonun diş minesine zararlı bir yan etkisinin olduğunu size söyleyebilir. Peki alternatif ne? Salatalıklar!

Salatalık lifleri, diş ve dişetlerine masaj yapar. Bununla birlikte, dişleriniz arasında kalan salatalık özleri de diş eti iltihabı sorunu olanlar için oldukça faydalıdır. Birçok yerde diş sorunlarının çözümünde limonun önerildiğini görürsünüz. Limon dişlerinizi daha beyaz hale getirebilir fakat bir o kadar da diş minelerini mahvediyor. Limonda, minenizin ince koruma tabakasını yok eden asit bulunmaktadır.

6. Çilek mi? Çilekli şekerleme mi?

Bu küçük kırmızı meyve şüphesiz mükemmel bir meyvedir! Çileklerin en güçlü diş beyazlatıcılarından biri olduğunu söyleyebiliriz; sadece iyi bir kanama durdurucu değil aynı zamanda zengin bir C vitamini kaynağıdır.

Çilekler ,kabartma tozu ile karıştırılarak diş temizleyicisi olarak da kullanılabilir. Böylece çilek yiyerek, harika tat almak dışında, sağlıklı beyaz dişlere de sahip olabilirsiniz. Çilekli şekerlemeler veya her türlü şekerleme içerdikleri şeker nedeniyle çürüklere yol açabilir. Tatlı bir şey yedikten sonra da dişlerinizi fırçalamanızı mutlaka tavsiye ediyoruz.

5. Tofu mu? Gazlı içecekler mi?

Tofu adını bir şekilde duymayanımız yoktur. Ama neden yapıldığını ve nasıl kullanabileceğimizi pek bilmeyiz. Aslında tofunun neredeyse 200 yıllık bir geçmişi var. Tofu, soya fasulyesinin haşlanıp asit ya da tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen soya peynirine verilen ismidir.

Birçok kişi yüksek kalsiyum ve protein içerdiği için tofu tüketilmesini önerir. Size biraz bunun faydalarından bahsedelim.

Tofu bir tükürük makinesidir, böylece dişlerinizin temizliğine büyük katkı sağlar. Aynı zamanda yüksek derecede alkalin içerir ve dişleriniz için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Bu muhteşem protein kaynağını, yalnızca diş sağlığınız için değil aynı zamanda genel sağlığınız için de diyetinize ekleyin. Gazlı içeceklere gelince, herkesin diş sağlığına iyi gelmediğini bildiğinden eminiz. Gazlı içecekler sadece diş aşınmaya değil çürüklere de yol açar. Gazlı içecekler dişlerinizdeki koruyucu mine tabakasına zarar verir.

4. Yeşil çay mı? Siyah çay mı?

 Çayın rengi çok mu önemli! Mesela, koyu çay daha mı iyidir!

Yeşil çay içerdiği zengin polifenoller sayesinde bakteri plakları ile mücadelede oldukça etkilidir. Ayrıca ağızda bakteri oluşumu ve yayılımının engellenmesine yardımcı olur, böylece diş çürümesine yol açan asitlerin oluşumunu engeller. Bonus olarak ta kötü ağız kokularınızdan kurtulursunuz. Siyah çay (kahve de aynı) diş sorunlarına neden olabilir. Siyah çay içerdiği Tanen (tannik asit) nedeniyle  dişlerde lekelenmeye, sararmalara neden olur.

3. Hindistan cevizi yağı mı? Çikolata mı? 

Hindistan cevizi yağı dişler için tuhaf görünebilir, ancak harikalar yarattığı kanıtlanmıştır. Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit, diş çürüğü, ağız kokusu ve diş eti hastalıklarına neden olan en zorlu bakterilerin bile düşmanıdır.

Söz konusu yöntemin adı yağ çekmedir. Ağzınıza alacağınız bir miktar Hindistan cevizi yağını dişlerinizin arasından geçecek şekilde ileri geri çekerek 15-20 dakika boyunca  bu hareketi tekrarlayınız. İşlem sırasında yağı yutmak zorunda değilsiniz, sadece dişlerinize emdirip tükürün. Bitter olanlarda dahil  çikolataların hepsi dişlerin çürümesine neden olur. Kakaodan daha çok şeker içerdiğinden çikolatalar, ciddi çürümelere neden olabilir.

2. Kereviz mi? Patates cipsi mi?

 Kereviz, taze ve gevrek bir tada sahiptir ve aynı zamanda diş sağlığı için de çok faydalıdır. Yüksek su içeren yapısı Kerevizin çiğnenmesini kolaylaştırır. Bu güzel renkli yapraklar sadece belinizi inceltmekle kalmaz aynı zamanda ağızda bakteri plağı oluşumunu da engeller. İyi çiğnenirse, ağızda kalan yiyecek artıklarından dişlerinizi temizler.

Sadece birini yemek olmaz! Bu favori cipsleriniz için de geçerlidir. Ama o ciplerinizin çıkardığı çıtırtı seslerinin ne kadar derinlere gittiğini biliyor muydunuz? Patates cipsleri nişasta ile doludur ve bu nedenle, dişleriniz için hiç de sağlıklı yiyecekler değildir. Nişasta dişlerinize sıkışabilir ve aşınmasına neden olur. Ya onları yemeyin ya da o gün yanınızda mutlaka diş ipinizi bulundurun.

1. Evet, yanlış duymadınız soğan!

Soğan? Ciddi miyiz? Evet, kesinlikle. Soğanın çok güçlü bir bir diş temizleyicisi ve beyazlatıcısı olduğu gerçeğini özellikle vurgulamak istiyoruz.

Belki nefesinizi kötü kokutabilir, ama içerdiği zengin kükürt bileşikleri sayesinde dişlerinizde bakteri plağı oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken biraz çiğ soğanı çiğnemek ve geri kalanını soğana bırakmak. Ayrıca dişlerinizi soğan ile ovmak diş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

İpucu: Aşırı florür diş çürümesini hızlandırır. Eğer fazla diş macunu kullanmanın dişlerinizi güçlü ve beyaz yapacağınızı düşünüyorsanız, bunu tekrar düşünün!

Dişlerimiz gülümsememizi artırır, bu nedenle onlara özenle bakmalı ve korumalıyız. Eğer diş sağlığı konusunda sizin de önerileriniz varsa mutlaka bizimle paylaşın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here