Güne hangi yiyeceklerle başlanmalı

0
384

Kahvaltının ne kadar önemli bir öğün olduğunu bugün size tekrar hatırlatmak istiyoruz. Her istediğinizi yiyebileceğiniz bu öğünde, aldığınız enerjinin gün boyunca sürmesini ve zinde kalmanızı sağlar.

Peki, sabahınızı kusursuz hale getirmek için ne yemelisiniz, ne içmelisiniz ve hangi yiyeceklere yüklenmelisiniz?

Mükemmel bir kahvaltı için genel kurallar

Kahvaltı menünüzü oluştururken, önemli olan gerçekçi kalabilmektir. Erken uyananlar, işe ve okula acele edenler çok iyi bilir ki, bu saatlerde tam uyanamadığımız için bünyemize fazla yüklenemeyiz. Kısacası çok çeşitli, ekzotik bir kahvaltı erken saatler için pek uygun olmaz.

Öte yandan aynı çeşit besinleri uzunca bir süre tükettiğimizde bıkkınlık verebilir, hatta tiksinebiliriz de. Mümkün olduğunca menünüzü çeşitlendirin ve böylece kahvaltınızı sürekli hale getirmiş olursunuz.

Mutfakta her zaman hızlı bir kahvaltı için kullanabileceğiniz basit ancak çok işlevli ürünleri bulundurduğunuzdan emin olun. Örneğin, ekmek, peynir, yumurta, dondurulmuş sebze ve süt gibi.

Çay yoksa kahve mi?

Gününüze başlarken içecek olarak, çay veya kahve tercihi yapmadan önce, unutmayın ki, sizi uyandıracak, metabolizmanızı çalıştıracak ve susuzluktan kurtaracak tek içecek sudur.

Evet, evet… dişlerimizi fırçalamak gibi, her sabah aç karnına büyük bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Suyunuza tarçın gibi herhangi bir aromayı da katarsanız, daha lezzetli ve faydalı olacaktır.

Çay ve kahveye gelince, bünyenize kulak verin ve en çok sevdiğinizi seçin. Tabi  kahve hızlı bir şekilde uyanmanızı sağlar (tansiyonu yükseltir), ayrıca tercihiniz taze çekilmiş  Türk Kahvesinden yana olmalıdır. Siyah, yeşil veya herhangi bir bitki çayı da uyku mahmurluğunuzu üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

Protein

Yukarıda söylediğimiz gibi kahvaltınız yeteri kadar doyurucu ve dengeli olmalı, vücut için gerekli proteinler, yağlar ve karbonhidratlar içermelidir. Beslenme uzmanları, proteinlerin mükemmel bir kahvaltının ayrılmaz bir parçası olduğunu iddia ediyorlar. Proteinler, karbonhidratlardan çok daha uzun süre acıkmamanızı sağlarlar. Ayrıca, bitkisel protein kaynaklarını da unutmayalım!

Ve bize göre en değerli protein kaynağı sade yumurtadır.

Yağlar

Faydalı yağlar, metabolizmanın yanı sıra saçlarımızın, tırnaklarımızın ve cildin sağlığından sorumludur, kalbi ve kan damarlarını güçlendirir, vücudun savunma sisteminin onarılmasına da katkıda bulunurlar. Herhangi bir sebep olmaksızın sıklıkla kötü bir ruh halindeyseniz, artan bir iştah ve garip bir güçsüzlük hissediyorsanız, bu durum beslenmenizde faydalı yağların yetersizliğinin göstergesi olabilir.

Dengeli bir kahvaltıda bu öğe mutlaka bulunmalıdır. Peynir, süt gibi ürünleri de ihmal etmeyin. Kahvaltınızı smoothie’lerle de çeşitlendirebilirsiniz.

Karbonhidratlar

Tatlı sevenler için güzel haberimiz. Formunuza zarar vermeden bu ürünleri tüketmek için kahvaltı sizin için en uygun öğün olacaktır. Fakat unutmayınız ki, ilk öğününüz sadece karbonhidratlardan oluşursa, kahvaltıdan bir-iki saat sonra tekrar açlık hissedersiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here