Kaz ayağı kırışıklıklarından kurtulmanın en iyi 10 yolu

0
849

Gülümseme çizgileri veya “karakter çizgileri” olarakta bilinen kaz ayağı kırışıklıkları, genellikle gözlerin dış köşelerinde ve göz altlarında oluşan küçük kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluğturduğu kümelerdir.

Genellikle 30’lu yaşların ortalarından başlayarak, yaşla birlikte giderek artar. Bunun sebebi, cildinizin esnekliğinden sorumlu iki protein olan kollajen ve elastin üretimi yaşla birlikte azalır ve kaz ayakları oluşmasına ve göz altı torbası, kırışıklıklar, kahverengi lekeler gibi yaşlanma belirtilerine yol açar.

Kaz ayaklarının çoğalması ihtimalini arttıran diğer faktörler ise; aşırı güneş ışınlarına maruz kalmak, sigara içmek, hava kirliliği, kaşınma, kaşları çatmak ve gülümsemelerdir.

Eğer kaz ayaklarınız varsa, umutsuzluğa kapılmayın. Onlardan kurtulmak için doğal bir çok yöntem vardır. Mutfağınızda hazır bulunan bileşenleri kullanılarak yapılan doğal ilaçlar cildinize nem ve genç bir görünüm kazandırmaya yardımcı olacaktır.

İşte kaz ayağı kırışıklıklarından kurtulmanın en iyi 10 yolu;

1. Yumurta Beyazı:

Yumurta beyazı cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur, bu yüzden kaz ayağı görünümünü azltmanız için mükemmel bir seçenektir.

Köpüklü kıvam elde edene kadar bir yumurta beyazını çırpın. Yumurta beyazını göz çevrenizin dışına ve elmacık kemikleri boyunca uygulayın.

On dakika bekleyin ve daha sonra soğuk suya batırılmış bir pamuk topuyla temizleyin. Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, yüzünüzü yumuşak bir sabunla yıkadıktan sonra, tüm yüzünüze yumurta beyazını serbestçe uygulayın. Tamamının kurumasını bekleyin ve sonra başka bir kat daha uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü yumuşak bir havluyla kurutun ve sonra biraz nemlendirici kullanın. Bunu haftada bir veya iki kez yapın, ancak bundan fazlasını yapmayın.

2. Ağaç kavunu (Papaya):

Ağaç Kavunu  meyvesi yenilebilen bir bitki türüdür. Kalın ve sert bir kabuğa sahiptir. Turunçgiller ailesinin soğuğa en dayanıklı ve en dirençli bitkisidir.

ağaç kavunu  C vitamini bakımından çok zengindir ve cildinize zarar vermeye  çalışan etkenlerle savaşır ve kollajen üretimini canlandırır. Artı, ağaç kavunu ölü deri hücrelerini çıkarmaya ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olan papain adlı bir enzim içerir.

 • Bir parça taze ağaç kavunu ile nazikçe cildinizi ovun. On dakika boyunca veya kuruyana kadar bekleyin ve daha sonra soğuk su ile durulayın. Bunu günde bir kez yapın.
 • Alternatif olarak, olgun ağaç kavunu hamurunu biraz kuru yulaf ezmesi ile karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın ve hafifçe bölgeye masaj yapın. Soğuk su ile durulamadan önce 10 dakika bekletin. Bunu haftada iki veya üç kez yapın.

Olgunlaşmış yarım ağaç kavununu püre haline getirin ve bir çorba kaşığı doğal zeytinyağı ekleyin. Yüzünüze uygulayın ve soğuk suyla yıkamadan önce 10 dakika kurumaya bırakın. Süreci iki günde bir tekrarlayın.

3. Süt:

Süt, gözlerinizin etrafındaki kısa kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılabilir. Süt, ölü deri hücrelerinin pul pul dökülmesine yardımcı olan ve derideki kollajen üretimini artıran glikolik asit içerir.

 • Parlak ve sağlıklı bir cildiniz olsun isterseniz düzenli olarak süt içmeye başlayın.
 • Süte temiz bir bez batırın ve etkilenen cilt alanına yerleştirin. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk suyla cildinizi durulayın. İşlemi günde iki kez tekrarlayın.
 • Büyük bir kase soğuk süt içine birkaç damla badem yağı ekleyin. Sütün içinde iki ekmek dilimini ıslatın. Ekmek dilimlerini bir parça beze koyun ve gözlerinizin her birinin üzerine koyun. 10-20 dakika bekletin. Olumlu sonuçları görmek için birkaç gün boyunca günde bir kez bu ev yapımı sıkılaştırıcıyı kullanın.

 4. Aloe Vera:

Aloe vera, kaz ayaklarını yok etmek için en iyi doğal maddelerden biridir. Antioksidan özellikleri, kırışmaya neden olabilecek serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olur. Ayrıca, cildi nemlendiren, aydınlatan ve tonlandırmaya yardımcı olan gerekli vitamin ve mineralleri de içerir.

 • Antioksidan özelliklerinden faydalanabilmek için günde iki defa bir çorba kaşığı aloe vera suyu içmenizi öneriyoruz.
 • Alternatif olarak, taze bir aloe vera yaprağını sıkarak özünü çıkarın ve yatmadan önce gözlerinizin etrafına bolca uygulayın. Sabahleyin, soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bunu her gün birkaç hafta boyunca tekrar edin. Böylece daha sıkı, nemli bir cilde sahip olacaksınız ve kaz ayaklarınız daha az görünür olacak.

5. Güçlü bir antioksidan olan E Vitamini:

E Vitamini, cildin dolgun ve nemli kalmasına yardımcı olan yeni cilt hücrelerinin rejenerasyonu için gereklidir. Ayrıca, kaz ayaklarının görünümünü ve derin çizgileri azaltmak için göz çevresindeki cildi sıkılaştırır.

1. İki E vitamini ampülünü bir kabın içine kırınız.
2. Sıvıyı gözlerindeki kırışıklıkların üzerine uygulayın.
3. Birkaç dakika hafifçe masaj yapın.
4. Bunu yatmadan önce her gece yapın.

6. Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan Cevizi yağı doğal bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağında bulunan yüksek miktardaki E vitami, cilt hücrelerini ve dokularını besler. Ayrıca, kırık deri dokularını yeniden bağlayabilen ve çoğunlukla yaşla ortaya çıkan kaz ayakları, ince çizgiler ve cilt sarkması oluşumunu geciktiren linoleik asit içerir.

 • Her gece yatmadan önce gözlerinizin etrafındaki bölgeyi birkaç damla saf işlenmemiş hindistancevizi yağı ile hafifçe ovun.

Ayrıca yemeklerinizi hindistan cevizi yağı kullanarak pişirmeniz de güzelliğiniz için olumlu katkı sağlayacaktır.

7. Avokado:

Avokado, güçlü antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir ve içerisinde bulunan doymamış zengin yağ asitleri sayesinde kuru ve mat cildi canlandırmak için mükemmel bir meyvedir. Ayrıca, avokadodaki yüksek D vitamini ve E vitamini, kolajenin üretimini harekete geçirmeye yardımcı olur ve bu da kaz ayağı görünümünü azaltır.

 • Olgun bir avokadoyu püre haline getirin ve kaz ayaklarınıza uygulayın. 20 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Cildinizi nemli ve kırışıksız tutmak için bunu günde bir kez yapın.

Olgunlaşmış bir avokado püresi ile üç çay kaşığı tatlı badem yağını karıştırın. Karışımı iyice gözlerinin etrafına yayın. Ilık suyla yıkamadan önce yaklaşık 20 dakika bekletin. Olumlu sonuçları görmek için bunu günde bir kez yapın.

8. Hint yağı:

Hint yağı, cildinizi süper yumuşak hale getiren, kaz ayakları, kırışıklık ve ince çizgilerin görünümünü azaltabilen doğal bir yumuşatıcıdır.

 • Yatmadan önce, kaz ayaklarınıza birkaç damla hint yağı uygulayın ve hafifçe cildinize masaj yapın. Bir gece bırakın. Sabahları yıkayın. Bunu her gün yapın.
 • Ayrıca bir çorba kaşığı hintyağı ve susam yağını harmanlayabilir ve geceleri yatmadan önce kaz ayaklarına koyabilirsiniz. Bunu her gün yapın.

9. Salatalık:

Salatalıkta bulunan tiamin, riboflavin, niasin, B5 ve B6 vitamleri cildi besler ve destekler . Ayrıca, göz çevresindeki kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olan yatıştırıcı özelliklere de sahiptir.

 • Salatalığı rendeleyin ve suyunu göz çevrenize uygulayın. On dakika boyunca bekleyin ve soğuk su ile durulayın. İşlemi günde iki veya üç defa birkaç hafta boyunca tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, bir salatalığı kalın dilimler halinde keserek günde iki kez birkaç dakika boyunca gözlerinizin etrafını bu dilimlerle hafifçe ovuşturabilirsiniz.

10. Limon suyu: 

Limon suyunun sitrik asit bakımından zengin olaması nedeniyle güçlü bir eksfoliant (peeling) olarak işlev görür ve kaz ayaklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca, mükemmel sıkılaştırıcı özelliği ciltteki lekelerin solmasına yardım ederek cildinizi pürüzsüz bir hale getirmeye yardımcı olur.

 • Hafifçe sıkılmış limon suyu ile biraz kaz ayaklarınızı ovun. Beş dakika veya 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bunu günde iki veya üç kez yapın.
 • Bir çay kaşığı limon suyu ve bir çorba kaşığı portakal suyunu karıştırın. Karışımı kaz ayaklarınıza uygulayın ve 10 dakika boyunca bırakın. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Bunu günde bir kez yapın.Bu verdiğimiz önerilere ilaveten, kaz ayaklarınızı ve kırışıklıklarınızı azaltmak için yüzünüzde koruyucu faktörü yüksek bir güneş kremi kullanın, sigara içmeyin, bol bol su için ve sağlıklı beslemmeyi de unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here