Çok yararlı 10 kötü alışkanlık

0
423

Takıntılar 

 

Elinde sürekli bir şeylerle oynamak, basmalı kalemin düğmesiyle aç kapa hareketi yapmak veya masaya vurmak en azından yetişkinler için o kadar da tehlikeli değilmiş. Takıntı hareketlerin günde 350 kalori yaktığını biliyor muydunuz? Vücudunuzun daha iyi bir forma kavuşmasını istiyorsanız, örneğin bir el yayı (sıksık) satın alarak takıntı hareketlerinize bir  anlam katabilirsiniz. Ayrıca bu alet sessiz olduğundan etrafındakilerinizi rahatsız etmez. Son zamanların modası olan stres çarkı da bir alternatif olarak düşünülebilir.

Kahve bağımlılığı ( Coffeemania)

Yüksek miktarda kafein tüketmek kesinlikle sağlığa zararlıdır, ancak az miktarlarda bu şahane sıcak içecek çok faydalıdır. Günde en fazla üç fincan kahve içerseniz, kahvede bulunan maddeler metabolizmayı geliştirir, egzersizin etkinliğini arttırır, böbrekler ve safra kesesinde taş riskini azaltır.

Dedikodu


Çoğumuz zaman zaman bir arkadaş veya bir komşu hakkında dedikodu yapabilir. Bir meslektaşımızın yeni bir hobi, birinin davranış tarzı veya giysi tarzı hakkında konuşmak aslında zihinsel sağlığımızı olumlu etkiler. Dedikodu alışverişi, çevremizi daha iyi tanımak ve yakın ilişkiler kurmak için yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda stres etkilerini azaltır ve mutluluk hormonunun harekete geçmesini sağlar.

Düzenli duş almamak

Hijyen kurallarını sürekli olarak ihlal ederseniz, çevrenizdekiler sizden uzaklaşabilir. Ancak,  her gün yerine ara sıra duş almazsanız sadece çevreyi değil, sağlığınızı da korumuş olursunuz. Günlük yıkanma, cildinizin yağdan arındırılmayla kalmayıp, aynı zamanda hastalıklarla savaşan yararlı bakterilerden (özellikle de antibakteriyel sabun kullanırken) mahrum bırakır. Duşu atlatmaya karar verirseniz, o gün spor salonuna gitmeyin.

Kontrol kaybı

Çoğumuz, duygular üzerindeki kontrolü kaybetmekten korkarız. Tabii ki, çoğu durumda bu böyledir (kim sürekli öfkesini kaybeden biriyle iletişim kurmak ister ki?). Bununla birlikte, birçok psikolog öfkenin serbest bırakılmasının hayati önemini taşıdığını söylüyor. Duyguları dışa yansıtmak stresin olumsuz sonuçlarını hafifletir. İsveç’te yapılan bir araştırma sonucunda, haksızlığa uğramış ve duygularını gizleyen bir erkek, kalp krizi riskine iki kat fazla maruz kalmaktadır.

Hazır yemek (Fast food)

Ağır yağlı ya da tatlı yeme isteğinize yenik düşüyorsanız, sağlığınız risk altında demektir. Ama zaman zaman sıkı bir diyetten uzaklaşmak ve hazır yemek kaçamağı yapmak mümkün;  bu hatta size kendini motive etmek ve sağlıklı beslenmeden vazgeçmek için yardımcı olacaktır. Kendinize belirli yiyecekleri gönüllü olarak kısıtladıysanız, herhangi bir yiyecek için artan istek, beslenmenizde olan dengesizliğin göstergesi olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here