Erken kırışıklıklardan sizi koruyacak beş yiyecek.

0
556

Hepimizin bildiği gibi yaşlanmayı önlemek imkânsızdır. Fakat bu süreci biraz daha ertelemek elinizdedir. Şüphesiz ki beslenmenin cilt üzerinde hatta kırışıklıklar üzerinde  etkisi oldukça büyüktür. Kırışıklıkları önlemek için menünüze mutlaka bu yiyecekleri dahil edin.

Tahıllı ekmek

Ekmeğinizi tam buğday, çavdar, çok tahıllı veya yulaflı tercih etmelisiniz. Bu ekmek türleri yağ bezlerinin aşırı çalışmasını önler, dengeli çalışmasını sağlar, cildi kuruluktan ve derinizin pul pul soyulmasından korur. Bildiğiniz gibi kuru cilt yaşlanmayı hızlandıran önemli etkenlerden biridir.

Kefir

Kefir yoğurt gibi cildin temizliğinden sorumludur. Bu mucizevi içecek, siyah noktaların oluşumunu, allerji ve diğer cilt sorunlarını da önler. Cildinizin sıkı ve elastik olmasını sağlar.

Havuç

İçinde barındırdığı beta karotenler (provitamin A olarak da bilinir) sayesinde cildin elastikiyetini korur. Bu yüzden havucu sofranızdan eksik etmeyin.

Balık

Balıkta bulunan yararlı yağlar cildinize pürüzsüzlük kazandırır. Önemli olan balığı doğru pişirmektir. Fırında, buğulama veya haşlama şeklinde. Kızartılmış balıktan ise mümkün olduğunca uzak durun.

Elma

Elmanın içerisinde bulunan demir mimik kırışıklıklarının oluşumunu engeller. Bu kırışıklıklardan cildinizi korumak için günde en az iki elma tüketin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here