Doğru parfüm veya kolonya seçim rehberi

0
655

Parfüm ve kolonyalar, erkek ve kadınların güzelliğini arttırmak veya kalıcı bir arkadaş edinmek için giydikleri özel elbiselerdir. Bu elbiseler ruh hâlini değiştirebilir, sönük anıları canlandırabilir ya da sadece çok iyi kokmanıza yardımcı olurlar.

Günümüzde, mağazalarda binlerce farklı parfüm ve kozmetik çeşidi bulmak mümkündür. Aslında, giyilebilir kokular yılda milyarlarca dolarlık büyük bir ticari sektör haline gelmiştir.Yeni pazarlama teknikleri, yeni markalar ve tasarımcı çizgileri sayesinde her zamankinden daha fazla insan, farklı parfüm ve kolonya çeşitlerini seçip giymektedir. Peki, sana göre hangi kokunun en iyi olacağını nereden bileceksin? Kendi benzersiz tarzınıza ve kişilik özelliklerine uyacak mükemmel kokuyu nasıl seçeceğinize karar verebileceğiniz birkaç farklı yol vardır.

 

Uygun Kokuyu Seçme

Her parfüm ya da kolonya farklı “notalardan” oluşur.Bu notalar genel kokuyu belirler. Bu notalar baz, üst ve orta notalar olarak adlandırılan üç farklı katmandan oluşur ve hepsi belirli bir koku yaratmak için birlikte sinerji içinde çalışırlar. Bazı parfümler, örneğin çiçeksi parfümler gül, gardenya veya sardunya gibi farklı koku notaları içeriyor olabilir, bazıları ise narenciye veya elmanın tonlarıyla biraz daha meyvesel olabilir. Egzotik parfümler, anason veya tarçın gibi baharatlı notalar içerir.

Erkek kokularının da çok çeşitli notaları vardır. Misk otu kokuları daha ağır ve daha erkeksi tonlanırken, diğerleri çam, derimsi (leather-based)  gibi notalara sahip olabilirler. Satın alma kararınızı vermeden önce hangi parfümü veya kolonyayı tercih edeceğinizi belirlemek için ilk yapmanız gereken bunların içerdikleri temel notaları incelemek olacaktır. Böylece kolonya ve parfüm yapımında kullanılan farklı notalarla ilgili daha fazla şey öğrenebilir ve hangilerinin zevkinize, teninize uyacağı hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz.

Uygun konsantreyi seçme

Kokular dört farklı konsantre seviyesinde bulunur. Konsantrenin arttıkça, fiyatıda buna paralel olarak daha da yükselir. Genellikle yüksek konsantrasyona sahip kolonyalar veya parfümler daha güçlü bir kokuya sahiptir ve daha uzun süre kalıcıdırlar. Biraz pahalı olabilirler, ancak bazıları yüksek fiyatın kesinlikle buna değdiğini düşünmektedirler.

En yüksek konsantrasyona sahip olanlarına parfüm veya esans denir. Bu yoğunluktaki esansların genellikle bileklere veya nabız noktalarına tek bir uygulama yapılmasıyla bile bütün gün etkisi devam eder.

Bir sonraki alt seviye, genellikle uygulamadan yaklaşık altı saat sürebilen EDP (eau de parfum) parfümdür.

Üçüncü seviye, EDT (eau de tuvalet) olarak adlandırılan ve satış mağazalarında bulması en kolay olan kokulardır. Genellikle etkisini devam ettirebilmek için gün boyunca birden fazla uygulama yapılması gerekir. Dördüncü ve en düşük koku konsantrasyonu ise etkisi iki saat gibi kısa süren kolonyalardır.

Parfüm Testi

Bir parfüm satın almadan önce, alacağınız kokuyu giymek istediğinizden veya hoş bir tat alabileceğinizden emin olmak için mutlaka birkaç basit test yapmalısınız. Kokunun genel olarak neye benzediğini anlamak için öncelikle parfüm şişesini koklama testinden geçirin. Bunun en iyi yolu cildinize bir miktar koku sürerek denemektir.

Çoğu kozmetik mağazası parfüm satın almadan önce denemeniz için tester denilen örnek kokular sunmaktadır. Cildimiz, kendine özgü hormon ve feromon kodlarına sahiptir ve bu da bir parfümün hissedilen kokusunu hafifçe veya hatta daha da çok değiştirebilir. Bileklerinize küçük bir miktar püskürtmek, birkaç dakika beklemek ve ardından cildinizdeki kokuyu almak iyi bir fikirdir. Bazen, koku kendi kimyasal yapısına bağlı olarak farklı koku geliştirir veya yoğunluğunu azaltır. Hatta kokunun karışımına uymayan belirli bir kimyanız varsa bu da parfümün kokusunu tamamen değiştirilebilir.

Eğer yakınınızda deneme imkanı veren bir parfüm mağazası bulamıyorsanız, alacağınız parfüme karar vermeden önce internette bir çok parfüm sitesinde yer alan yazılı testlerden istifade edebilirsiniz.

Parfüm nasıl kullanılmalı, parfüm uzmanı Vedat Ozan tarafından açıklanıyor.

Bu video konuyu desteklemesi amacıyla alıntıdır: http://www.mizu.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here