Güzel ve bakımlı tırnaklar her kadının kartvizitidir

0
451

Her kadın kusursuz görünmek ister. Tıpkı saç ve cilt gibi, tırnaklar da insanın dış görünüşünde önemli bir yer alır. Sağlıklı tırnaklar, kişinin yaşam biçimini, beslenmesinin kalitesini yansıtır. Güzel bir manikür, her şeyden önce bakımlı olduğunu ve bunun yanı sıra kendine verilen önemin belirgin göstergesidir.

Aşağıda tırnaklarınızın sağlıklı görünmesine, kırılma ve kat kat soyulması gibi sorunları unutmaya yardımcı olacak bazı basit kuralları sıraladık.

 1. Tırnaklar kat kat soyuluyorsa, limon kurtarıcınız olacaktır. Tırnaklarınızı kesilmiş yarım dilim limona batırıp ve birkaç dakika bekleyin.
 2. Uzmanlar, 5 mm fazladan tırnakları uzatmamaya tavsiye ediyor. Ayrıca çok uzun tırnaklar ev işleri pek sevmezler.
 3. Tırnaklarınızı tek yönde törpüleyin, böylece kat kat soyulmalarına engel olmuş olursunuz.
 4. Tırnaklarınıza doğal parlaklık vermek için onları bir nubuk parçasıyla ovalayabilirsiniz.
 5. Tırnak plağını güçlendirmek için periyodik olarak onları kızılcık suyuyla ovalayabilirsiniz. Bu işlem tırnakların kırılmasını önleyecektir.
 6. Tırnakların sağlıklı büyümesi için, beslenmenize dikkat etmeniz, gerekli miktarda yağ ve protein tüketmeniz gerekir. Süt ürünlerinde, özellikle lor peynirinde  bol miktarda bulunan kalsiyum en iyi yardımcınız olacaktır.
 7. Deterjanlar gibi kimyasallarla çalışırken, lastik eldiven giyinmeniz önerilir. Çamaşır suyu ve benzeri temizlik  ürünleri tırnak sağlığını olumsuz etkiler.
 8. Sigara içmek tırnak rengini bozarak onları ince ve kırılgan yapar. Tırnaklarınız güzel olsun istiyorsanız, bu alışkanlıktan kurtulmanız gerekecek.
 9. Oje sürmeden önce şişeyi fazla çalkalamayın. Aksi taktirde ojede hava baloncukları oluşur, ve böylece manikürünüz güzel durmaz.
 10. Ojenin çabuk kuruması için tırnaklarınızı serin suyun altına tutup işlemi hızlandırabilirsiniz.

Uzmanlar el ve tırnak için arada sırada rahatlatıcı bakım yapılmasını öneriyor:

 • El, parmak ve tırnak için kan dolaşımını hızlandıran ve cildi güzelleştiren karışık masaj,
 • El ve tırnak için özel maskeler ve çeşitli banyolar.

Ayrıca, greyfurt suyu ve çiğ patateslerin yanı sıra batikon takviyeli banyolar popülerliğini kazanıyor. İşlemin herhangi birinin ortalama süresi 15 dakikadır.

Ve tabii ki besleyici, doğal bitkisel el kremleri unutmayalım!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here