Saç dökülmesine karşı evde yapabileceğiniz en iyi 3 maske

0
417

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte saçlarımız hızlı bir şekilde dökülmeye başlar. Saçlarımızı korumak için, onlara düzenli olarak bakım yapmalıyız. İşte evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz en iyi maskelere göz atalım. 

1. Saç dökülmesine karşı hardal maskesi

Saç dökülmesine karşı en etkili maskelerden biridir. Hardalın ısıtma etkisi vardır, saç diplerine giden kan akışını artırır, böylece saçın daha fazla oksijen almasını ve yararlı maddelerin emilmesini sağlar. Böylece saçın güçlenmesine ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Saç dökülmesine karşı hardal maskesinin hazırlanışı:

1 çorba kaşığı toz hardalı, 2 çorba kaşığı koyu demlenmiş çayı ve 1 yumurta sarısını karıştırın. Elde edilen karışımı saç diplerinize yedirin ve kalan karışımı saçınıza sürün. Maskeyi 20 dakika boyunca beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

2. Saç dökülmesine karşı bal maskesi

Bal maskesi saç dökülmesini önlemekle kalmayıp aynı zamanda uzamasına ve boyamadan sonra etkili bir şekilde onarılmasına yardımcı olur. Ancak dikkat edilecek bir nokta var; ballı maske temiz saçlara uygulanmalıdır.

Bal maskesinin hazırlanışı:

2-3 yemek kaşığı balı saç diplerinize 5 dk boyunca masaj yaparak uygulayın. Kafanızı bir streç filmi, ardından da havlu ile sarın. Maskeyi 1 saat saçınızda bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Bu ev yapımı maskeyi haftada 2 kez uygulayın. Bir ay sonra saçlarınızın güçlendiğini ve daha hızlı uzadığını göreceksiniz.

3. Saç dökülmesine karşı soğan maskesi

Sarımsaklı soğan maskesi, saç dökülmesini önleyen en iyi ve en etkili maskelerden biridir. Saçı nemlendirir, dökülmesini önler, saçın doğal yapısını korur ve uzamasını hızlandırır.

Soğan maskesinin hazırlanışı:

2 yemek kaşığı soğanı ve 2 yemek kaşığı sarımsağı karıştırın. Maskeyi saç diplerinize uygulayın. Maskeyi 1 saat saçınızda bekletin, sonra şampuanla yıkayın. Soğan kokusunu gidermek için saçlarınızı sulandırılmış elma sirkesi ile durulayın. Ayrıca soğan ve kefir ile maske yapmayı da deneyebilirsiniz (kefir soğan kokusunu nötralize eder). Maskeyi hazırlamak için, 1-2 soğanı rendeleyip, suyunu sıkın ve 1:1 oranında kefir ile karıştırın. Karışımı 40 dakika boyunca saçınızda bekletin, daha sonra ılık su ile yıkayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here